Informace pro uchazeče o studium

Náš stánek můžete navštívit na veletrzích středních škol:

  • Jihlava 8. 11. 24
  • Pelhřimov 5. 11. 24
  • Havlíčkův Brod 22. 10. 24

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ s doprovodným programem:

STŘEDA 25. ZÁŘÍ 2024 14:00 – 17:00

STŘEDA 9. ŘÍJNA 2024 14:00 – 17:00

PÁTEK 29. LISTOPADU 2024 14:00 – 17:00

SOBOTA 14. PROSINCE 2024 9:00 – 13:00

V minulém školním roce nás velmi potěšil velký zájem o pravidelná pondělní INFORMAČNÍ ODPOLEDNE, při kterých jsme mohli se zájemci o studium a jejich rodiči individuálně hovořit o možnostech studia na naší škole.

NA TUTO TRADICI RÁDI NAVAZUJEME a těšíme se na vás každé pondělí od 15:00 do 17:00.

Všem, kteří nás v minulém školním roce navštívili, děkujeme za účast a zájem o práci školy a těšíme se na všechny, kteří nás navštíví ve školním roce 2024/2025.

Pět základních otázek a odpovědí k výběru střední školy

Listopad je zpravidla každoročně ve znamení pozvánek na dny otevřených dveří škol či na přehlídky škol, zejména těch středních. Naše škola není výjimkou a takových přehlídek se v okolních městech velmi ráda zúčastňuje, a to už řadu let. Stejně tak řadu let pořádáme dny otevřených dveří. Kromě toho vycházíme vstříc těm, kteří se k nám chtějí podívat mimo oficiální dny otevřených dveří. Všechny zmíněné možnosti jsou mezi rodiči a žáky devátých tříd základních škol stále oblíbené a není divu: díky nim mají jedinečnou možnost osobně se informovat o tom, co jednotlivé školy nabízí, a zároveň se přímo setkají se studenty i učiteli. Rozhodnout se, kam pokračovat po základní škole, je zkrátka jedno ze stěžejních rozhodnutí v životě, takže je určitě dobré udělat vše pro to, aby směřovalo ke spokojenosti našeho dítěte.

Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD v Humpolci má za dlouhá léta svého působení stabilní postavení v nabídce středoškolského vzdělávání. Nabízíme jak maturitní obory (Informační technologie, Obchodník specialista na cestovní ruch), tak obory učební (Reprodukční grafik, Mechanik digitálních sítí a Kuchař – číšník) a studium v oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika. Zakládáme si především na individuálním přístupu, rozvoji praktických znalostí a dovedností i na provázanosti mezi maturitními a učebními obory. “Díky dlouholeté praxi a pedagogickým zkušenostem zahrnujícím i důraz na komunikaci se studenty a jejich rodiči dokážeme zodpovědět řadu otázek týkajících se studia a posléze dalšího uplatnění absolventů. Pomáháme samozřejmě i s přípravou k přijímacím zkouškám a dokážeme poradit také s výběrem střední školy nebo s výběrem vhodného oboru,” zmínila ředitelka naší školy Olga Krankusová

Jaké základní otázky by si tedy budoucí středoškoláci a jejich rodiče měli před výběrem zodpovědět a kde by měli hledat informace:

  1. Seznámili jste se s učebním plánem dané školy, respektive s učebním plánem nabízených oborů?

Učební plán, který by měl viset na webových stránkách školy, obsahuje přehled všech předmětů, se kterými se studenti v rámci svého studia setkají, spolu s časovou dotací. Rodiče i děti si tak udělají konkrétní představu o tom, co se po studentech bude vyžadovat a v jakém časovém rozsahu.

  1. Došli jste už k užšímu seznamu vybraných škol? Může jich být třeba pět. A rozhodně je navštivte.

“I prostředí je důležité, jestli se vám na škole líbí, jestli zafunguje ta správná chemie,” podotkla Olga Krankusová. Zároveň doplnila, že někomu nemusí vyhovovat právě dny otevřených dveří, protože mohou být hektické. “Pokud chcete na prohlídku i informace o studiu klid, není problém obrátit se na nás a domluvit si individuální termín návštěvy,” dodala za Střední školu informatiky a cestovního ruchu.

  1. Viděli jste webové stránky nebo sociální sítě vybraných škol?

Na webových stránkách školy byste určitě měli najít především zásadní informace o studiu. Dále by tam ale měly být zmíněny i další aktivity a benefity, které souvisí s činnostmi školy. Protože právě ty významně dotváří atmosféru a prostředí, ve kterém se studenti mají vzdělávat a rozvíjet. Důležité jsou také aktuální zprávy o dění ve škole.

  1. Co na vybrané školy říkají starší spolužáci, sourozenci, rodina, známí, kteří s nimi mají zkušenosti?

Není nad osobní reference. “I proto nám velkou radost dělá to, když na naší škole studují sourozenci, bratranci a sestřenice. Je to známka toho, že jsou u nás naši studenti spokojení a že nás rádi doporučí svým nejbližším,” usmála se Olga Krankusová.

  1. Poohlížíte se po možnostech přijímacích zkoušek nanečisto?

“Naše škola nabízí nejen tyto přijímací zkoušky nanečisto, ale také kurzy, kdy vyučující českého jazyka a matematiky s účastníky procházejí typické testové úlohy. Nejde o testy, které si můžete někde stáhnout, jde o úlohy, které naši pedagogové sami sestavili do skript – a ta účastníkům zůstanou i s návodem, co mohou u přijímaček očekávat,” vysvětlila zástupkyně ředitelky Střední školy informatiky a cestovního ruchu SČMSD Lenka Lutnerová. Do března jsou u nás kurzy určené pro všechny budoucí středoškoláky, od března pak už jen pro ty, kteří se uchází o místo na naší škole. Další střední školy mohou nabízet podobné nebo jiné možnosti.

Olga Krankusová ještě dodala, že by do rozhodnutí o svém budoucím středoškolském studiu měl určitě promluvit žák. “Rodiče by bezesporu měli brát v potaz jeho názor, co ho baví, v čem vyniká, co je pro něj naopak problematické. Mluvte o tom spolu,” uzavřela ředitelka. 

Mgr. Aneta Slavíková