V rámci tříletého učebního oboru Kuchař-číšník připravujeme jako Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec naše studenty na profesní dráhu v jednom z nejžádanějších pracovních odvětví. Díky letitým zkušenostem jim nabízíme jak teoretickou, tak i praktickou výuku včetně pestrých příležitostí, jak si vyzkoušet práci přímo na objednávku.
Jak už bylo zmíněno, studenti se vzdělávají v teorii i praxi. „Učíme je nejen klasické kuchařské techniky, jako je vaření, pečení nebo dušení, ale i složitější kulinářské dovednosti,” potvrdila učitelka odborných předmětů oboru Kuchař-číšník Jana Červená.
Co se týče praktické výuky, ve školní cvičné kuchyni studenti vaří obědy pro pedagogy a zároveň se učí základům obsluhy. Druhou část praxe absolvují přímo v konkrétních provozovnách, například v restauracích, školních jídelnách nebo i v nemocničních kuchyních. K tomu mají možnost zúčastnit se baristického nebo barmanského kurzu či kurzu studené kuchyně a carvingu (ozdobné vyřezávání ovoce a zeleniny). Cílem je, aby se náš absolvent po získání výučního listu bez problémů zapojil do běžného provozu profesionální kuchyně a zvládl i komunikaci se zákazníky.
Zajímavou aktivitou je bezesporu provozování školního bufetu, kde se uplatňuje spolupráce mezi maturitním oborem Obchodník – specialista na cestovní ruch a právě tříletým oborem Kuchař-číšník. „Obchodníci pod vedením paní učitelky Veroniky Kamešové zajišťují objednávky pro kuchyň a administrativu, zatímco samotný provoz běží v režii dalších studentů pod vedením paní učitelky Věry Doskočilové. O přípravu občerstvení, jako jsou například bagety, obložené housky, tortily nebo palačinky, se pak starají naši kuchaři-číšníci,” přiblížila Jana Červená.
Zkušenosti však studenti sbírají i mimo běžnou výuku. Velmi oblíbená je spolupráce formou cateringu, kdy kuchaři-číšníci připravují občerstvení na různé společenské události – od soukromých oslav až po akce jiných škol, organizací či firem. Nejčastěji jde o studenou kuchyni, ale v nabídce nechybí například ani řízky, guláš, pečeně, dezerty, ovocné či zeleninové mísy a další pochoutky. „Vždy se snažíme přizpůsobit požadavkům zákazníka: někdy se občerstvení vyzvedává přímo ve škole, jindy se studenti účastní akce přímo na místě a zajišťují kompletní servis. Určitě v tom spatřujeme velký smysl, a to hlavně proto, že studenti mají možnost setkat se přímo se zpětnou vazbou k jejich práci a mají dobrý pocit z toho, že jejich snažení má konkrétní smysl,” uvedla Jana Červená.
Dodala, že studenti se také zapojují do veřejných akcí v našem městě, k nimž patří třeba Humpolecký masopust nebo Humpolecké Velikonoce. Jejich občerstvení je zároveň oblíbenou součástí událostí, které pro širokou veřejnost připravuje i naše škola.
Mgr. Aneta Slavíková